четвер, 16 квітня 2015 р.

Підтвердження польського походження


Найперший і один з найважливіших кроків на шляху до Карти поляка є підтвердження польського походження. Для цього потрібно довести, що принаймні один з ваших батьків або дідусь чи бабуся, або прадід і прабабуся разом були польської національності або мали польське громадянство. Відповідно до Закону про Карту поляка документами для підтвердження можуть бути:

- польські документи, що засвідчують особу;
- акти громадянського стану або їхні копії, метрики хрещення, шкільні свідоцтва або інші документи, що підтверджують зв’язок із польськістю;
- документи, що підтверджують проходження військової служби в польських військових частинах;
- документи, що підтверджують факт депортації або ув’язнення, що містять запис, який інформує про польське походження;
- документи про реабілітацію депортованої особи, що містять запис, який інформує про польське походження;
- закордонні внутрішні паспорти, в яких міститься інформація про польську національність їхнього власника;
- довідка від польської або полонійної організації, що підтверджує активне залучення у діяльність, пов’язану з польською мовою і культурою або польською національною меншиною протягом останніх 3 років;

Отже, в першу чергу перевірте свідоцтва про народження своїх батьків, бабусі та дідуся - якщо у когось одного з них там вказана національність "поляк", "полька" - вам пощастило і ви досить легко і швидко пройшли перший крок до Карти поляка. Але, зазвичай, таке трапляється не дуже часто. В радянські часи багато поляків записувались українцями. В такому разі завдання ускладнюється.

Зберіть всі можливі документи, які збереглися у вас чи у ваших родичів щодо своїх дідів/бабусь та прадідів і прабабусь. Перегляньте їх уважно, можливо десь будуть відмітки про польську національність. Якщо потрібних записів не знайшли - нічого страшного - продовжуйте пошуки. 

Якщо хтось із ваших прадідів був репресований - пошукайте інформацію про нього на сайті reabit.org.ua/nbr/ - там буде вказана національність. Якщо знайшли і національність "поляк" - зверніться із запитом до державного архіву вашої області із запитом щодо видач архівної довідки про репресію. Такі довідки видаються безкоштовно. Це вже буде підтвердженням польської національності.

Далі продовжуйте пошуки у погосподарських книгах. Поїдьте в те село де жили ваші прадід та прабабка, зайдіть до сільської ради та попросіть щоб вам дали подивитись погосподарські книги. Там є записи по кожному дворі села - серед іншої інформації вказана і національність. Якщо пощастить і вони будуть записані не українцями, а поляками - попросіть видати вам офіційний документ, який це засвідчує.

Якщо і там нічого не знайшли доведеться звернутися в обласний архів та запросити довідку про народження та про шлюб ваших прадіда та прабабки. Хоча національність вказувалась тільки у радянських документах, а в дорадянських такого запису не було. Але з другого боку у Законі про Карту поляка не вказано що має бути саме запис "поляк" - повинні бути документи, що підтверджують зв'язок з польським народом, до яких і відносяться метрики хрещення, шлюбу в костелі. Про те як написати запит в архів детальніше розповім в одному з наступних дописів.

Якщо виходити з того що Національність — це приналежність людини до певної національної, етнічної групи, що включає спільність мови, історії, культури і традицій – то такі докази мають підходити. Якщо у моєї прабабки батьки були католиками, вона та її чоловік також сповідувала католицьку віру, за що і був репресований і розстріляний. Дотримувались католицьких традицій, вчились у польській школі, святкували католицькі свята, а от документа де б було написано що прабабуся полька знайти не вдається – після війни всі записались українцями але продовжували ходити до костела, святкувати католицькі свята. І якщо немає запису де було б прямо написано що прабабуся польської національності від цього вона ж не перестала бути польської національності, чи не так?

Відповідь на це запитання я ніде не знайшов, тому вирішив звернутися за роз'ясненням до консульства на що отримав запрошення приїжджати з усіма документами до консульства на співбесіду. Звісно що це не є гарантією того що документи, які у мене є, підійдуть консулу в якості підтвердження польського походження. Документи, які вдалось мені розшукати це: архівна довідка про хрещення прабабки в костелі, довідка про репресію прадіда із вказанням польської національності, довідка про хрещення батьків моєї прабабки в костелі та довідка про їх шлюб у костелі.

Також не забудьте, що крім підтвердження походження вашої прабабаки і прадіда вам потрібно буде ще довести що ви їх правнук/правнучка. Для цього потрібно буде підготувати всі документи які відслідковують шлях від ваших пращурів до вас (наприклад свідоцтво про народження прадіда, прабабки. Свідоцтво про шлюб прадіда та прабабки. Свідоцтво про народження вашого тата/мами. Якщо була зміна прізвища то і свідоцтво про шлюб. Ваше свідоцтво про народження. Якщо міняли прізвище - то ще свідоцтво про шлюб).

Якщо у вас виникають якісь запитання щодо підтвердження польського походження - запитуйте в коментарях.

158 коментарів :

 1. Знаю, що мої прабабка і прадід були поляками, і прізвище у нас польське. А от документів де б написано слово "поляк" не найшов - читав на багатьох сайтах що треба саме документи з вказанням національності - інші кажуть не проходять. В архів написав щоб дали довідку про хрещення в костелі, але поки не відповідають.... Що порадите робити далі?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Їхати в архів і шукати потрібну інформацію самостійно. Потім збирайте наявні документи, записуйтесь на співбесіду - а там вже консул вам скаже чи підходять документи, чи потрібно ще якісь додатково пошукати

   Видалити
 2. Чи підійде на Карту Поляка свідоцтво про народження з польського загсу, де написано що моя бабуся полячка, чи потрібне ще свідоцтво про шлюб?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Свідоцтво підійде, але Вам потрібні будуть ще документи, які підтверджують що саме Ви внук бабусі, тобто: свідоцтво про шлюб бабусі, свідоцтво про народження одного з Ваших батьків, свідоцтво про одруження Ваших батьків, Ваше свідоцтво про народження.

   Видалити
 3. Отримали з польського загсу відповідь що знайшли свідоцтво про народження бабусі, і нам дали номера банківського рахунку як оплатити, але не знаємо як забрати це свідоцтво, листом нам мабуть не пришлють?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. З польськими загсами не мав справи. Але чому не пришлють? Міжнародна пошта ж працює. Українські архіви документи пересилають по пошті, думаю що і польський загс може відправити.

   Видалити
  2. добого дня.цікавить чи вам прислали свідоцтво про народження. бо в мене такаж ситуація. дякую.

   Видалити
 4. Моя бабуся народилася у Польщі у 1920 році, національність стали вказувати лише з 45 р. Чи підійде на Карту Поляка свідоцтво де написано що вона римсько-католицького віросповідання? А якщо ні, то що робити далі?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Має підійти свідоцтво про хрещення в костелі. Але як показує практика багато що залежить від консула - одні приймають архівні довідки про хрещення в костелі, інші вимагають документ де була б вказана національність. Ще перевірте погосподарську книгу того населеного пункту, де жила бабуся - там вказується національність. Збирайте наявні у вас документи, готуйтесь до співбесіди та записуйтесь на прийом до консула. Якщо якісь документи консулу не сподобаються то він вам скаже що ще потрібно додати.

   Видалити
 5. Odpis skrocony aktu urodzenia бабці і моєї мами підійде

  ВідповістиВидалити
 6. З моїх документів є свідоцтво про шлюб діда і баби у костелі, оригінальних метрик нема натомість скорочені акти про народження діда і тата у Польщі в 1911 і в 1941 роках, з польського архіву, в документах національність не вказана. Чи можна пробувати подавати такі документи ?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. У мене також є свідоцтва про хрещення в костелі прабабки та про шлюб у костелі прабабки та прадіда. Писав листа консулу із запитанням чи підійдуть такі документи - отримав відповідь що потрібен документ де вказана національність. Спробувати можна - якщо в консульстві відмовлять у прийомі документів - то вже будете знати напевно що вони не підходять.

   Видалити
 7. Доброг дня!
  Я хотів би розшукати документи свого діда, але оскільки ситуація комплексна, вирішив звернутися до професіонала.
  Якщо вам не складно, ми б могли сконтактуватися по імейлу. Ropetskyy.sev@gmail.com
  Дякую!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день! Я не є професіоналом в пошуку документів - тільки для себе шукав. Якщо є запитання - пишіть тут - якщо буду знати то підкажу відповідь.

   Видалити
 8. Доброго дня. Чи підійде для підтвердження польського походження децизія з воєводства подкарпатського,в якій вказано, що мій дідо при народженні мав обивательство польське??? що писати в вньоску в графі обивательство діда? Польське? Чи потрібно свідоцтво діда для підтвердження родинних зв'язків? Чи вистачить мами+ про шлюб+ моє?дякую

  ВідповістиВидалити
 9. доброго дня в мене з документів є тільки виписка з Львівського архіву про переселення моєї бабусі з старшими родичами з Польщі на Україну де зазначено тільки їхні роки народження і площа землі яка їм належала а ще є копія паспорта бабці де написано місце народження Польща але національності немає що робити дальше щобподати на КП.чи це неможливо з такими документами

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день. Наскільки я знаю консул вимагає документ, де явно вказана національність - якщо ваша бабуся жила в Польщі то це не обов'язково що вона була польської національності. Спробуйте ще пошукати в архівах, щоб був документ із вказанням національності

   Видалити
 10. Добрий день! Якщо прабабця з бабиної сторони і прадідусь з ділової сторони мають польські корні (це по маминій лінії) цього достатньо буде щоб довести польське походження? Дякую.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Так, якщо у вас є документ, в якому записана національність "поляк" та "полька" то достатньо

   Видалити
 11. День добрий!Моя бабця полька,але документів немає ніяких,що засвідчують її походження,хоч у Польщі ще жива її сестра,з якою вони спілкуються!Чи може це якось допомогти?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день! Так, може. Дізнайтеся у сестри бабці які у неї є документи з вказанням національності (її документи або документи її батьків). А вже потім рухайтесь далі

   Видалити
 12. Є воєнний діда де пише шо поляк(все на польській мові)...а в свідоцтві про народження тата пише шо дід українець..можу з таки документами подаватись на карту поляка???

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Можете! Для підтвердження підходить документ, в якому вказана національність "поляк"

   Видалити
 13. доброго вечора. Проходив співбесіду вчора в консульстві, все пройшов, приналежність підписав, але один документ пані консулу не дуже був переконливий і сказала, що можливо буде їхати в Люблін до воєводи по децизію для підтвердження громадянства. тоді, то буде доказом громадянства прабабусі 100 відсотків, а зараз 50/50. Ви не підкажете, що це таке децизія і з чим його " їдять"??? наперед, дякую)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день. Децизія - це є рішення. Наприклад децизія консула може бути або видати вам Карту або не видавати. На скільки я зрозумів - консул хоче передати ваші документи про підтвердження польського походження до воєводи, а воєвода вже винесе рішення чи підходять вони чи ні.

   Видалити
 14. Привіт.
  Всі мої докази базуються на витягу з Господарської книги.
  Починаю в Хронологічному порядку
  Прапрабабуся Гувер Марія Вікентівна рік народження 1878. Національність полька ( Мати Павлішина Франца, мого прадіда)
  Прадід Павлішин Франц Павлович 1904 Національність поляк ( Син Гувер Марії, Прізвище Павлішин іде від його батька Павла)
  Прабабуся Павлішина Анна Антонівна (дружина Павла Павлішина)1906 Національність полька
  Бабуся Павлішина Софія Франківна 07.04.1930 ( Полька) від 1954.... і до 1966 року включно йде Павлішина, в 1966 вона виходить заміж за Притулу Івана ( українець), і стає по чоловікові Притула Софія Франківна за цей рік в домовій книзі її національність полька і цього ж року народжується моя мати Притула Алла Іванівна 02.11.1966 і в 1967 в записі в домовій книзі на той момент живущі в одному будинку Павлішинна Анна ( прабабуся), Притула Софія Францівна ( бабуся), Притула Алла Іванівна (мати) уже всі записані за національністю Українками.

  По документах я маю
  1. Витяги з подворової книги ( 1952 - 2009рік)
  2. Свідоцтво про смерть моєї бабусі. (07.04.1930-29.10.2016)
  3. Свідоцтво про народження моєї матері
  4. Свідоцтво про шлюб моє матері
  5. Моє свідоцтво про гародження.
  В мене на додачу є довідка з Костелу,що мама в Городку( Хмельницької області ) хрещена, і образок, датований 15.08.1978 про те, що в неї було перше причастя.

  В мене є також, свідоцтво про одруження оригінал, але там вона вказана під прізвищем Гувер....!!! ( Причина для мене не відома, але по більшості офіційних документів, які збереглися бабуся проходить як Гувер( Це прізвище її бабусі, моєї прапрабабусі яка до речі також полька була за національністю)
  Питання 1
  Чи можливо мені подати документи на Карту Поляка у наступному порядку : Виписка з подворової книги, ( Де вказаний перехід Павлішина Софія Франківна на - Притула Софія Франківна ( по чоловікові) і відповідно моя мати має дівоче прізвище Притула, а далі виходить заміж за мого батька, і відповідно в мене прослідковується приналежнісь)
  Питання 2
  Чи є сенс подавати документи з оригіналом свідоцтва про народження і пробувати довести, що це одна й та ж людина?
  Дякую, за виділений час.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Привіт! Я так зрозумів, проблема в тому, що з невідомих причин в свідоцтво про одруження вашій бабці вписали інше прізвище. Спробуйте звернутися в РАЦС, де видали це свідоцтво із запитом про зміну прізвища - можливо ваша бабуся офіційно міняла прізвище. Ви написали що у вас є документи по прабабусі та прадіду, де вказано що вони поляки - подавайте ці документи, як докази вашого польського походження. Бо справді, якщо будете подавати докази тільки по бабусі, то консул запитає її свідоцтво про народження чи свідоцтво про народження вашої мами, а прізвище там не буде відповідати дійсності - тоді зрозуміло що у консула виникнуть питання.

   Якщо ви плануєте подавати документи з оригіналом свідоцтва про народження то як плануєте доводити що це одна й та же людина?

   Я б діяв по першому варіанту, який ви вказали (Питання 1) - якщо консулу не сподобаються якісь документи, він вам скаже що ще потрібно донести. А ще я б порадив вам зробити родове дерево, та взяти його на співбесіду, щоб консулу було зрозуміліше хто є хто у вашій родині.

   Видалити
 15. Доброго дня!підскажіть будь-ласка в мого чоловіка дідуся записали українцем а його рідного брата поляком чи можемо ми пробувати доказувати що є якесь коріння польське заздалегідь спасибі)))

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. На мою думку, можете. Батьки-поляки часто записували своїх дітей українцями, щоб уникнути переслідування. Шукайте свідоцтво про народження дідуся, про одруження, інші документи, які зможете - якщо все ж таки і там ваш дідусь записаний українцем - зберіть всі документи щодо його батьків - можливо там є записи про польське походження. Якщо і це не допоможе - тоді пробуйте доводити польське походження через брата вашого дідуся - зберіть всі документи, які доводять що його брат справді його рідний брат та документи, щодо вашого чоловіка. Якщо якісь документи не влаштують консула - то він вам про це зразу скаже. Так що пробувати варто.

   Видалити
 16. Добрий день.Моя бабця полька.В свідцтві про народження рідної сести мого батька так і записано(народжена 1936року.)Мій батько народжений 1943 і в його свідоцтві такий запис відсутній.Як мені доказувати родинний звязок через суд чи можливо є інший спосіб.дякую.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Уточніть питання: у свідоцтві про народження вашого батька не вказана національність його батьків чи вказана "українці"? Якщо національність взагалі не вказана то зверніться до РАЦСу, де видавалось свідоцтво - національність могли просто не вписати в свідоцтво,але вона буде вписана в книгу реєстрації. Також перевірте погосподарські книги того населеного пункту, де жила ваша бабця - там вказувалась національність

   Видалити
 17. Добрий вечір!!
  В моєму свідоцтві про народження написано що мама полька по національності, чи вистачить цього документу чи потрібні ще якісь надавати?,

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Свідоцтва про народження вистачить.

   Видалити
 18. поможіть будь ласка є свідоцтво про народження дідуся вказано що Польща Лубне народився , але національнісь українець, тобто народився в польщі і був переселений. ЯКУ ДОВІДКУ ПОТРІБНО БРАТИ В ЛЬВІВСЬКОМУ АРХІВІ І ЧИ ТРЕБА

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Переселенці не можуть претендувати на Карту Поляка. Шукайте документи де вказана національність "поляк/полька"

   Видалити
 19. Добрий день! Мій дід служив у Войску Польскому (1939р. )є документ,що підтверджує проходження ним під час служби навчання з вказанням номеру і назви військової частини, також є документ бабці про закінчення польскоі школи. Чи достатньо цих документів? Чи потрібно отримувати підтвердження з польських архівів? Дякую.

  ВідповістиВидалити
 20. До попереднього повідомлення: помилився,не 1939 а 1936 року

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день. Цих документів буде достатньо. Відповідно до закону потрібно документально підтвердити, що одна особа у поколінні батьків або дідусів або ж дві особи у поколінні прадідусів були польської національності, або були громадянами Польщі. Якщо ваш дідусь служив у Войську Польському, отже був громадянином Польщі

   Видалити
 21. Доброго вечора! Мій покійний дід поляк ( його свідоцтво про народження не збереглось), але є свідоцтво про народження його рідної сестри, де вказано, що її батьки (мої прадідусь і прабабуся) поляки. Чи достатнього цього для оформлення Карти Поляка чи потрібні ще якісь документи? Буду вдячна за відповідь!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір, Яна. Так, достатньо. Адже у вас є документ, в якому вказано що ваші прадідусь та прабабуся поляки. Але вам ще потрібно буде надати докази що це дійсно рідна сестра вашого діда, а також те, що то дійсно ваш прадідусь і прабабуся

   Видалити
  2. Якщо бабуся і її сестри і дядьки вписані українцями і всі подворно родичі теж, костьолу в селі не було (знаємо, що католики, та нема довідки), але у всіх польські прізвища, дві гілки родинниги дерева родини спільно посвідчать - не є доказом?

   Видалити
  3. Дуже часто така ситуація що поляки, побоюючись подальших репресій, записувались українцями і дітей записували також українцями, а не поляками. Для підтвердження польського походження Вам потрібно мати документ, в якому вказана національність "поляк/полька". Якщо такого документа немає, то шукайте в архівах, погосподарських книгах і т.д. Без цього національність не доведете.

   Видалити
 22. Знайшов свідоцтво про народження баби, яка народилася 1933р., але видане в СРСР. В графах національністі батьків - пусто, чи можна дописати і чи таке пройде?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Зверніться в архів та отримайте архівну довідку про народження бабусі, там буде вказана національність. Свідоцтво без вказання національності не підійде.

   Видалити
 23. Доброго дня! У мене прадід та дід поляки репресовані, що потрібно щоб попасти до консула.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Візьміть в архіві довідку про репресію та фотокопію сторінки зі слідчої справи вашого діда, де вказана національність. Цього документа буде достатньо для підтвердження польського походження. Також підготуйте повний пакет документів і записуйтесь на співбесіду до консула.

   Видалити
 24. ВІТАЮ! На даний час в пошуках предків. Прошу допомоги розібратись з тим всім.
  Питання: дідусь народжений у 1936 році на території Жидачівського повіту Станіславського воєводства (сьогодні то й же район Львівська область). В свідоцтві дідуся (яке видане повторно у 1955 році) в національності обох батьків (тобто моїх прабабусі і дідуся) стоїть прочерк. Чи на підставі тих даних як можна підтвердити що вони були поляками і чи виникає з того що мій дідусь був польським громадянином(так виникає з тодішнього права про громадянство)? Даних про народження моїх Пра,- немає. Є перша згадка про шлюб в грекокатолицькій церкві, де їхні прізвища записані польською, а свідків українською. Буду вдячний за будь-яку підказку.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Спробуйте звернутися в архів та попросити фотокопію сторінки з книги реєстрації, де є запис про народження вашого дідуся. Там має бути вказана національність його батьків. Також варто спробувати переглянути погосподарську книгу того села, в якому жив ваш дідусь - там також вказувалась національність

   Видалити
 25. Вітаю! У свекрухи в свідоцтві про народження записано Люблін, національність не зазначена. Є документи про майно і землю. Їхню сім'ю вислали в 1945 в Запоріжжя. Чи може мій чоловік претендувати на карту поляка

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Шукайте документи, де вказана національність. Факт народження в Польщі не вказує на національність.

   Видалити
 26. Доброго вечора.Збираю документи на карту поляка,замовив довідку із обласного архіву (дід хрестився в римо-католицькому костелі),маю діда свідоцтво про народження(копія,перевидана в 1983 році,там національність відсутня,напроти його батьків національність прочерки),маю діда військовий квиток виданий 1963 році УРСР де вказана національність поляк,маю своєї мами свідоцтво про народження де вказано національність її батька(мого діда) поляк.Єдина з чим склались проблеми це довідка про смерть.Оригінал не можу віднайти,а в РАГСі нову не видають тому що у їхніх документах про смерть у діда зроблена помилка у прізвищі,замість букви и написана буква е.Скажіть будь-ласка чи потрібна довідка про смерть для подачі документів на карту поляка???

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Потрібен, в першу чергу, документ, в якому вказана національність "поляк" - у вас є такі документи. Також потрібно документ, який доводить що це ваш дід - тобто свідоцтво про народження вашої мами і ваше свідоцтво про народження. Довідка про смерть діда непотрібна.

   Видалити
 27. Автор видалив цей коментар.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Доброго вечора.Скажіть будь ласка у мене е свідоцтво про народження і свідоцтво про хрещення пра бабусі польске.Які документа ще потрібні щоб зробити карту...

   Видалити
  2. Добрий вечір. Потрібні документи, в яких вказана національність. Якщо пра - то потрібні документи і для прабабусі і для прадіда

   Видалити
 28. Доброго дня! Моя баба була полячкою, є свідоцтво про народження - оригінал. Також збереглися копії документів як їх переселяли до України і вони залишили будинок по зазначенному адрусу. Я зараз в Польші, підскажіть до кого можна звернутися за підтримкою, та чи я можу претендувати на щось, з чого починати робити карту поляка ,єдине польської мови не знаю. Дякую

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Відповідно до Закону про Карту Поляка, переселенці з Польщі до України не мають права на отримання Карти Поляка.

   Видалити
 29. Доброго дня. В мене поляки прадід та прабабуся. Народилися в Польщі обидва. Прадід репресований в Ленінграді за польським списком. Прабабусю зіслали в Казахстан, в 1955 реабілітували. Я отримала з російських архівів довідки, де вказано поляки. Цього достатньо чи потрібно замовити додатково з польських архівів?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Так, думаю що російських довідок, де вказана національність ваших прадідуся та прабабусі буде достатньо. А де ви проживаєте? В Україні чи в Казахстані? Якщо в Казахстані то почитайте Закон про репатріацію поляків. Згідно нього ви можете отримати візу та перебратись на постійне проживання до Польщі.

   Видалити
 30. Добрий день! В мене по паспорту рідний дід був українцем, але рідна сестра мого діда по паспорту полька. Мої батьки українці по паспорту. Чи є хоч якийсь шанс отримати карту поляка?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір! Шанс є, якщо знайдете будь-який документ, в якому вказана національність вашого діда "поляк", або національність ваших прабабусі та прадіда. Якщо сестра діда полька, то значить десь є документи що і дід польської національності або його батьки. Шукайте свідоцтва про народження діда та сестри діда. Шукайте записи в погосподарських книжках того населеного пункту де жив дід та його сестра. Шукайте в архівах. Щось та й знайдете.

   Видалити
 31. Доброго дня.В свідоцтві про одруження прадіда і прабаби вказана національність поляк,полька.В свідоцтві про народження діда національність батьків не вказана.Іще гірше...змінена одна літера в Прізвищі..причому у всіх..батьків і дитини...Мій батько і я на прізвищі діда зі зміненою літерою).Чи є шанс щось довести?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Якщо в свідоцтві про одруження ваших прабаби та прадіда вказана польська національність - то цього документа буде досить для підтвердження вашого польського походження. Ну у вас же є свідоцтва батька, де вказані його батьки і є свідоцтво діда - де вказані його батьки. Якщо відрізняється тільки одна літера а всі імена і по батькові співпадають - то не думаю що то буде якась проблема. Збирайте документи та записуйтесь на співбесіду.

   Видалити
  2. Дуже вдячна Вам за відповідь.

   Видалити
 32. Добрий день, а якщо в мене є виписка з архіву про народження рідного брата мого діда в якому, мої пра записані як поляки. В мого діда в СОР записаний один тільки один прадід як поляк. В доказ того що то мій двоюродный дід є домова книга, в якій національність моїх пра виправлена?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір! Теоретично такий документ підійде. Але багато залежить і від консула. Варто спробувати.

   Видалити
 33. ДОброго Дня
  таке питання
  якщо брати під увагу історію то до 1938 року частина Західної України була Польщею. і якщо в той час там народжувались люди чи проживали то можна зараз вважати що вони жили на території Польщі, можливо навіть вчились в польскій школі . проте тепер це є Україна ю
  чи можна з такими документами пробувати робити щось ? чи не варто ?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. У вас має бути будь-який документ, в якому вказана польська національність. Сам факт проживання на території Польщі нічого не дасть.

   Видалити
 34. Добрий вечір)Мій прадід був поляк,а прабабуся українка.Підкскажіть будьласка чи є сенс шукати в архівах документи для подальшого отримання Карти Поляка.Дякую.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Потрібно щоб обоє і прадід і прабабуся були поляками.

   Видалити
 35. Доброго дня!Мій прадід національність поляк,прабабця українка,їхні діти мають національність польске вписано,окрім одної дочки у неї прочерк(в моєї бабці)чи варто щось доводити і як?Дякую.

  ВідповістиВидалити
 36. І ще маю документ з Варшавського архіву що прадід прабабця репатріанти,прадід мав у польщі господарство...

  ВідповістиВидалити
 37. Доброго дня. Підкажіть будь ласка, якщо мій дідусь записаний в Господарській книзі за 1953 рік, як ПОЛЯК, чи підходить такий рік ? І як мені саме подавати даний документ, зробити копію титулки книги, і сторінки де є запис про дідуся, та завірити печатками і підписом із сільради ? Дякую за відповідь , буду чекати.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Підходить. Рік не важливий - головне запис про національність. Так, попросіть в сільраді довідку, що про вашого діда є запис в погосопдарській книзі і зробіть фотокопію сторінок книги завірену в сільраді.

   Видалити
  2. Велике СПАСИБІ за пораду !!!

   Видалити
 38. Доброго вечора. Моя бабуся та прадідусь були народжені в Польщі.Потім вони були переселені і в той час не встигли виробити польську національність хоча мали наміри но Війна а у строфі національність пише українець. (Всі документи на польській мові і в паспорті україни вказано місце народження ПОЛЬЩА ) Чи можу я хоч якось претендувати на карту поляка?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. В документах має бути написана національність поляк/полька. Місце народження не має значення.

   Видалити
 39. Добрий вечір! Підкажіть, будь-ласка, які шанси для моєї дочки отримати Карту Поляка, якщо:
  - її прабабуся в документах має запис "полька";
  - у бабусі в свідоцтві про народження вказана національність матері "полька" (інших документів, де було б записано, що вона полька немає);
  - її мама (тобто я) успішно пройшла співбесіду на КП і чекає її отримання.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір! Якщо дочці меньше 18 років то може отримати Карту Поляка по документах матері (по вашій Карті Поляка). Якщо більше 18 років - потрібно збирати документи і проходити співбесіду - а для цього треба щоб і прабабуся і прадідусь мали запис з польською національністю.

   Видалити
 40. Якщо в мене два прадіда народились у польщі, чи підійдуть такі документи на карту поляка?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Два прадіда підходить, але тільки в тому випадку, якщо у них в документах вказана польська національність.

   Видалити
 41. Доброго дня! Маю військовий квиток дідуся, де вказано, в 1936-1937рр. він служив в польській армії, вказано національність українець, рідна мова українська, знання інших мов польська. Мою спорідненість з дідусем підтверджує весь пакет документів (св-ва про народж, св-ва про одруж.). Дякую

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Для підтвердження польського походження національність предків має бути також польська. Потрібен документ, в якому вказана національність поляк.

   Видалити
 42. Доброго дня! На прадіда отримав довідку, що він був репресований і він поляк, тепер потрібно знайти документи на прабабусю, в свідоцтві про народження мого діда вона записана українка, але кажуть, що в її паспорті СРСР вона була полька, що підскажете?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Якщо в паспорті СРСР була національність полька - дивіться свідоцтво про смерть вашої прабабусі - там вказувалась національність. Якщо в самому бланку національність не буде вказана - то зверніться до РАЦСу, знаю що в самій книзі мала бути графа "національність". Ще б я шукав в погосподарській книзі того населеного пункту, де жила прабабуся. Якщо у вашого діда були брати або сестри - знайдіть їх свідоцтва про народження і подивіться яка там записана національність їх батьків (тобто вашого прадіда і прабабусі).

   Видалити
 43. Добрий день!Маю свідоцтво про народження бабусі,де відсутня графа її національності але є вписана національність батьків полька і поляк.Цього документу вистачить чи ще якийсь документ потрібен?

  ВідповістиВидалити
 44. Добрий вечір ! Мій прадід по маминій лінії поляк(свідоцтво про народження бабусі) та моя прабабуся по батьковій лінії полька(свідоцтво про народження).Чи маю я право на карту поляка?Дякую.

  ВідповістиВидалити
 45. Добрий вeчір. Маю оригінал радянського свідоцтва про народжeння бабці, вказано національність полька. Маю скан і завірeний докумeнт з архіву про шлюб бабці і дідуся, дe записано полька-католичка. Маминe свідоцтво про народжeння було втрачeнe, запис в архіві знищeно. Поновила запис (зазначeно батьків, бeз національності), є витяг на нього. Чи потрібeн щe витяг на бабусинe свідоцтво про народжeння?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Свідоцтва про народження бабці з вказанням національності достатньо для підтвердження польського походження. Читав що консул може попросити витяг свідоцтва про народження бо були випадки що надавали підробні свідоцтва радянського зразка. Можете зробити витяг а можете не робити - якщо консул попросить - то потім донесете.

   Видалити
 46. Добрий день чи достатньо буде на карту поляка копії «учотної карти»діда де вказана національність -поляк?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Підходить будь-який документ, де вказана національність. Але консул може попросити принести ще додаткові документи

   Видалити
  2. Дякую а які наприклад можете сказати.

   Видалити
  3. Якщо у вас є тільки копія учотної карти діда без оригіналу, то скоріш за все консул попросить надати крім копії ще й оригінал, або довідку з архіву про те, що така карта дійсно існує, або ще будь-який документ, де буде вказана національність. Закон не передбачає якихось конкретних документів. Основна вимога - це щоб в тому документі була записана національність. Наприклад, таким документом може бути свідоцтво про народження, про смерть, про репресію, про службу в армії, запис в погосподарській книзі.

   Видалити
 47. Доброго дня . Мама полька але свідоцтва під час переїздів з квартири на квартиру в свій час втрачені. Маю витяги по маминому шлюбу та по маминому акту уродзення де вказано що вона полька та дублікати (оригінали повторні) свідоцтв. Також є членом ZPU з 2016 р. Цього достатньо для консулату на Карту Поляка? Дякую

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Так, цього буде достатньо для підтвердження польського походження.

   Видалити
  2. Дякую! Ще б записатися))) ціла проблема у Вінниці

   Видалити
  3. Чомусь у Вінниці ніяк не хочуть зробити нормальну реєстрацію для бажаючих отримати Карту Поляка, хоча ця проблема вже давно відома.

   Видалити
 48. Мій дідо родився у польщі1905 року і був переселиний 1945 в мене є тільки довідка з архіву що він з своєю сімєю був переселиний біл

  ьше документів немаю що мені дальше робити.


  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Вам потрібно знайти будь-який документ, в якому вказана національність.

   Видалити
 49. Добрий вечір .Маю питаняя. В погосподарьській книзі прабабуся записана як полька і троє рідних братів бабусі також поляки.А самої бабусі немає втій погосподарьській книзі є тільки свідодсво про народження де національність не вказана бо свідодсво за 1935 рік .Чи достатньо того що всі рідні брати бабусі були поляками ?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Того що брати записані поляками не буде достатньо. Потрібно підтвердження що саме ваша бабуся чи прабабася та прадідусь були польської національності

   Видалити
 50. Доброго вечора.
  Є витяг з ЗАГСу про шлюб моєї рідної тітки , де вказано що вона полька. В документах моєї матері, її рідної сестри, про польську національність нічого немає. Є лише запис в метричній книзі про хрещення моєї матері у костелі.
  Є шанси на отримання карти поляка?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Запис в метричній книзі не підійде, бо там не вказана національність. Національність тітки також не підійде. Шукайте документ де буде вказано національність ваших мами або тата, бабусі або дідуся, прадідуся та прабабусі. Знайдіть свідоцтво про народження вашої тітки - можливо там вказана національність її батьків (ваших бабусі та дідуся).

   Видалити
 51. Добрий день. Чи розпізнавча карта 1944-1946 року є доказом про те, що бабця народжена в Польщі?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день. Ви питаєте з метою отримання Карти поляка? Якщо так - то місце народження не має значення. Потрібен документ, в якому вказана національність.

   Видалити
 52. Доброго дня. В погосподарській книзі є запис «бабуся полька» , але немає св.про народження бабусі,(не збереглос), маю свідоцтво про шлюб бабусі, і смерть бабусі, також маю всі свої документи, і батька. Чи буде достатньо довести, що вона моя бабуся, чи консул може просити все ж таки св.про народження ???

  ВідповістиВидалити
 53. Добрий день. Свідоцтво про народження бабусі можете спробувати пошукати в архіві. Як варіант то можете йти з тими документами, які маєте. Якщо консулу будуть потрібні ще якісь - донесете.

  ВідповістиВидалити
 54. Добрий день. Є свідоцтво про народження дідуся, де батько і мати його написано поляки. Підкажуть з чого починати, куди писати, кому. Хочу карту поляка. Чи це можливо? Дякую.

  ВідповістиВидалити
 55. Добрий вечір. Так, можливо. А у вашого дідуся яка національність вказана? Почніть зі збору документів - свідоцтво вашого дідуся, потім докази що то дійсно ваш дідусь - тобто свідоцтво про народження ваших батьків та ваше свідоцтво про народження. Ви володієте польською мовою? Якщо ні - починайте вчити, а також вчіть відповіді на питання по історії, культурі, традиціях, географії Польщі. Наступний крок - записатися на співбесіду з консулом. Я не знаю в якій ви області живете - консульства в різних містах обслуговують свої області. В одних можна записатися через інтернет, в інших тільки телефоном. Далі успішно пройти співбесіду та отримати Карту Поляка.

  ВідповістиВидалити
 56. Дякую. Буду пробувати. Вінницька область. Кажуть треба заповнити анкету через сайт, чи краще їхати записуватись.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. У Вінниці немає реєстрації на співбесіду через сайт і їхати щоб записатися теж не потрібно - запис на співбесіду тільки по телефону. Дзвонити можна тільки по понеділках з 9 год. ранку. Додзвонитись не просто. Телефон консульства для запису на співбесіду (+380) 432 507 412. Сайт консульства у Вінниці winnica.msz.gov.pl

   Видалити
 57. В свідоцтві не вказано національність,по паспорту ,українець.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Тоді вам потрібно підтверджувати національність по прабабці і прадіду.

   Видалити
 58. Добрий вечір!
  Є свідоцтво що дід був поляком
  Прабабця і прадід теж поляки.
  Чи можу я отримати громадянство польщі на основі цих документів?
  Карту поляку не розглядаю принципово, тільки громадянство!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Якщо без Карти Поляка то потрібно спочатку приїхати в Польщу, знайти роботу та житло і подаватись на постійне проживання по походженню - але в такому разі потрібен присяжний переклад всіх документів польською, потрібно пройти співбесіду де будуть ті ж питання що і на співбесіді на Карту Поляка. По відгуках задають багато питань по історії, традиціях, культурі Польщі. Подача платна - 640 злотих. Після отримання сталого побиту - наступний крок подача на громадянство через 2 роки проживання в Польщі. Також можна зразу просити громадянство у Президента, обгрунтувавши таке прохання - але на практиці завжди відмова.

   Видалити
 59. Добрий день. Маю витяг з рацсу про шлюб дідуся та бабусі. Бабця записана національність полька. Чи підійде цей єдиний документ? Дякую

  ВідповістиВидалити
 60. Доброго дня! У мого покійного діда у паспорті вказано національність "поляк", та доступу до його документів я не маю, баба не хоче навіть говорити з родичами. Що робити в цьому випадку? І чи достатньо копії паспорта чи треба тільки оригінал?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. На мою думку тільки копії паспорта буде недостатньо. Вам потрібно знайти інший офіційний документ, де буде вказана національність. Найпростіший варіант - зверніться в сільську раду того села де жив ваш дід - в погосподарській книзі знайдіть записи і подивіться яка там записана національність. Якщо "поляк" - то попросіть в сільській раді витяг з погосподарської книги та завірену фотокопію сторінки. Якщо так не вийде - то зверніться до місцевого РАЦСу - запитайте чи зможете отримати витяг документів з вказанням національності стосовно вашого діда.

   Видалити
 61. Доброго дня))) маю odpis aktu urodzenia прадіда там тільки вказано що народився в Польщі маю свідоцтво про народження прабаці українське там вказано що народилась теж в Польщі та маю свідоцтво про шлюб між ними але національності в тих документах знайти неможу чи вони підійдуть на карту??? Якщо ні то що маю робити??? Дякую

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Потрібен документ, в якому буде вказана національність. Просто факт народження на території Польщі не доводить польської національності. Вам потрібно шукати будь-які документи, в яких буде вказана польська національність.

   Видалити
 62. Добрий день. Хто може мені підказати. Чи вистачить мені свідоцтва про народження батька з графою що його мати полька, на карту поляка? Бо не можу знайти бабушкі документи.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. А у батька яка записана національність? Ну якщо більше ніяких документів знайти не зможете - то пробуйте з тими що є. Якщо ще щось потрібно буде донести - консул вам скаже.

   Видалити
 63. Добрий вечір. Підскажіть, будь ласка, чи можливо десь отримати довідку, котра буде підтверджувати, що він є внук своєї бабусі. Бабуся полька і є всі документи, щоб прослідкувати зв'язок між внуком і бабусею.

  ВідповістиВидалити
 64. Добрий день. Навіщо довідка. Свідоцтво про народження мами/батька - там ж будуть вказані їх батьки, а його (внука) дідусь з бабусею, свідоцтво про одруження батьків (щоб показати зміну прізвища), його (внука) свідоцтво про народження. По цих документах і прослідкується зв'язок бабусі з внуком.

  ВідповістиВидалити
 65. Доброго дня. В моєї бабці вказано в свідоцтві про народження що її батьки українці але її батько (мій прадід) був поляком по національності є його воєнний білет де вказано що він поляк. Питання таке: чи може бабця піти в загс і подати заяву на те зо у неї в свідоцтві помилка і щоб видали нове де буде вказано що батько поляк? А відповідно і взяти собі батькові національність? Тоді у мене буде підстава на карту поляка. Дякую

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день. Скоріш за все, на мою думку, коли ваша бабця звернеться в загс з проханням про зміну національності - їй відмовлять посилаючись на те, що зараз не існує правового механізму для зміни національності. Але зверніться до загсу - тоді точно будете знати що вони скажуть. Напишіть потім у коментарях результат.

   Видалити
  2. Нажаль відмовили в загсі...сказали що ніби вже і через суд так не можливо....все втрачено:(

   Видалити
  3. У вас є документ що ваш прадід був поляком (військовий квиток). Шукайте документи ще й по прабабці. Знайдете - то будете мати підстави для отримання Карти Поляка. Зверніться до сільської ради, де живе ваша бабця, подивіться погосподарські книги, яка там вказана національність. Якщо у вашої бабці є брати чи сестри - подивіться їх документи, можливо у них їхні батьки будуть записані поляками. Зверніться до архіву - пошукайте документи де могла б бути вказана національність вашої бабці та її батьків.

   Видалити
 66. Мою бабусю з батьками виселити з Польщі... залишився будинок 140м2 і орна земля...Чи можу я получити відшкодування від польського уряду?

  ВідповістиВидалити
 67. Доброго дня. Мою бабусю з її батьками виселити з Польщі,точно не можу сказати в якому році... У них був будинок 140м2 і орна земля.. Чи можливо получити відшкодування від польського уряду?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день. На жаль нічого не знаю по цьому питанню.

   Видалити
 68. Доброго вечора! Підкажіть будь-ласка мій прадідусь хрещений в римо-католицькій парафії (знаю що був поляком )а прабабуся хрещена в греко _католицькій парафії але запис є в римо-католицькій консисторії.Дякую

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір! Для підтвердження польського походження потрібно документ, де вказана національність. Де хрещені - то не є підтвердженням.

   Видалити
 69. Добрий вечір. Мені дуже сподобався ваш блог. Мій прадідо по батьковій стороні,і моя прабаба але по мами стороні (по національності поляки) в свідостві про народження мої баби де графа національність її батька стоїть прочерк. І така сама ситуація в мого діда а свідостві про народження де національність його мами прочерк. А в сільській раді в архівах і в РАксі їхня національність поляк, полька. Чи підходять витяг з сільської ради і довідки з РАксу які підтверджують національність поляк, полька.На подання на карту поляка. І якщо прадідо по батька стороні а прабаба по моєї мами .Підкажіть будьте ласкаві чи я можу подаватися на карту поляка.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день. Дякую. Витяги, де вказана національність, підходять. Прадід і прабабка з різних сторін також підходять. Збирайте необхідні документи, вчіть мову та готуйтесь до співбесіди. Закінчиться карантин то пробуйте, подавайте.

   Видалити
 70. Добрий день!Моя донька в цьому році поступає в Польшу, чи можемо ми отримати карту поляка на наступний рік,щоб навчатися безкоштовно, якщо моя бабуся для доньки прабабуся-полька. В дитинстві батьки тікали з України до Польші,старших дітей( мою бабусю і сестру)залишили на Укр.,молодші живуть і нині в Польші.В свідоцтві про народж.у неї вказано,що батьки поляки...Дякую.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Скільки років донці і чи є у вас Карта Поляка? Якщо донці до 18 років і у вас є Карта Поляка - то дочка отримує Карту Поляка на основі вашої. Якщо ні у вас ні у чоловіка немає Карти Поляка - ваша донька зможе її отримати після 18 років на загальних підставах.

   Видалити
 71. Доброго вечоро у мене таке питання мій дід служив у польській армії але документів ні його ні бабусиних немаю бл все згоріло свідоцтва тощо,що порадите куди звернутись щоб взнати чи поляк він чи це кінець дякую !!!

  ВідповістиВидалити
 72. Добрий день. Де саме дід служив? Можна спробувати пошукати інформацію в українських або польських архівах. Якщо у вашого діда або бабусі були брати чи сестри - спробуйте з тієї сторони пошукати - може збереглись якісь документи, де вказана польська національність. Шукайте в сільській раді того села чи міста, де жили ваші дідусь, бабуся або їхні брати/сестри погосподарські книги - в них вказували національність. Якщо хтось з них вчився у польських школах і ті школи ще збереглися можливо - запитайте там архіви.

  ВідповістиВидалити
 73. Маю витяг з реєстру діда в якому вказано,що його мати,тобто моя прабабця-полька.
  Які шанси?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Потрібно мати докази польської національності для обох - прабабці та прадіда. Або когось одного - діда чи бабусі.

   Видалити
 74. Доброго дня. Маю прадіда репресованого і написано національність поляк, як знайти національність прабабусі, якщо не знають дівочого прізвища, і немає запису про шлюб, адже це було десь в 1917 або й раніше. Самі вони з Вінницької області. Чи є якісь шанси шукати польське коріння, адже лише довідка про репресію говорить про національністьнаціональність?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Для прадіда буде досить довідки про репресію. Щодо прабабусі треба шукати інформацію де тільки зможете. Шукайте в погосподарських книгах то села, де жили прабабуся та прадідусь. Шукайте документи братів/сестер ваших дідусів/бабусь - можливо знайдете документи де буде вказана національність їх батьків (тобто вашої прабабусі). Я знайшов саме так. Поїдьте у вінницький архів та перегляньте справу про репресію вашого прадіда. Там може бути довідка про склад сім'ї. Можливо ще якусь нову інформацію знайдете. Успіхів у пошуках!

   Видалити
 75. Дякую за відповідь. Маю довідку про репресію в якій вказано лише те що він поляк і залишив дружину (прабабусю) і сина (мого діда) і дочку, але там немає що дружина полячка.

  ВідповістиВидалити
 76. Чи вистачить тієї довідки про репресію, чи шукати ще якісь документи?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Якщо ви підтверджуєте національність по прадідусю та прабабусі - то потрібно документи, де вказана національність, для обох. Для прадідуся вистачить довідки про репресію. Для прабабусі потрібно шукати документи, де вказана польська національність.

   Видалити
  2. Щоб підтвердити ваше польське походження потрібно довести, що ваша мама або тато, або ваша бабуся чи дідусь, або ваші прадід та прабабуся (разом) були польської національності. Якщо ви будете доводити свою національність по прадіду та прабабусі - тоді треба да обох з них знайти документи, де буде вказана їх польська національність.

   Видалити
 77. Дякую вам велике за відповідь.

  ВідповістиВидалити

УВАГА!!!
Я коментарі не модерую - але весь спам буде видалятись. Якщо даєте якесь посилання то слідкуйте щоб воно було в тему статті. Дякую.