четвер, 16 квітня 2015 р.

Підтвердження польського походження


Найперший і один з найважливіших кроків на шляху до Карти поляка є підтвердження польського походження. Для цього потрібно довести, що принаймні один з ваших батьків або дідусь чи бабуся, або прадід і прабабуся разом були польської національності або мали польське громадянство. Відповідно до Закону про Карту поляка документами для підтвердження можуть бути:

- польські документи, що засвідчують особу;
- акти громадянського стану або їхні копії, метрики хрещення, шкільні свідоцтва або інші документи, що підтверджують зв’язок із польськістю;
- документи, що підтверджують проходження військової служби в польських військових частинах;
- документи, що підтверджують факт депортації або ув’язнення, що містять запис, який інформує про польське походження;
- документи про реабілітацію депортованої особи, що містять запис, який інформує про польське походження;
- закордонні внутрішні паспорти, в яких міститься інформація про польську національність їхнього власника;
- довідка від польської або полонійної організації, що підтверджує активне залучення у діяльність, пов’язану з польською мовою і культурою або польською національною меншиною протягом останніх 3 років;

Отже, в першу чергу перевірте свідоцтва про народження своїх батьків, бабусі та дідуся - якщо у когось одного з них там вказана національність "поляк", "полька" - вам пощастило і ви досить легко і швидко пройшли перший крок до Карти поляка. Але, зазвичай, таке трапляється не дуже часто. В радянські часи багато поляків записувались українцями. В такому разі завдання ускладнюється.

Зберіть всі можливі документи, які збереглися у вас чи у ваших родичів щодо своїх дідів/бабусь та прадідів і прабабусь. Перегляньте їх уважно, можливо десь будуть відмітки про польську національність. Якщо потрібних записів не знайшли - нічого страшного - продовжуйте пошуки. 

Якщо хтось із ваших прадідів був репресований - пошукайте інформацію про нього на сайті reabit.org.ua/nbr/ - там буде вказана національність. Якщо знайшли і національність "поляк" - зверніться із запитом до державного архіву вашої області із запитом щодо видач архівної довідки про репресію. Такі довідки видаються безкоштовно. Це вже буде підтвердженням польської національності.

Далі продовжуйте пошуки у погосподарських книгах. Поїдьте в те село де жили ваші прадід та прабабка, зайдіть до сільської ради та попросіть щоб вам дали подивитись погосподарські книги. Там є записи по кожному дворі села - серед іншої інформації вказана і національність. Якщо пощастить і вони будуть записані не українцями, а поляками - попросіть видати вам офіційний документ, який це засвідчує.

Якщо і там нічого не знайшли доведеться звернутися в обласний архів та запросити довідку про народження та про шлюб ваших прадіда та прабабки. Хоча національність вказувалась тільки у радянських документах, а в дорадянських такого запису не було. Але з другого боку у Законі про Карту поляка не вказано що має бути саме запис "поляк" - повинні бути документи, що підтверджують зв'язок з польським народом, до яких і відносяться метрики хрещення, шлюбу в костелі. Про те як написати запит в архів детальніше розповім в одному з наступних дописів.

Якщо виходити з того що Національність — це приналежність людини до певної національної, етнічної групи, що включає спільність мови, історії, культури і традицій – то такі докази мають підходити. Якщо у моєї прабабки батьки були католиками, вона та її чоловік також сповідувала католицьку віру, за що і був репресований і розстріляний. Дотримувались католицьких традицій, вчились у польській школі, святкували католицькі свята, а от документа де б було написано що прабабуся полька знайти не вдається – після війни всі записались українцями але продовжували ходити до костела, святкувати католицькі свята. І якщо немає запису де було б прямо написано що прабабуся польської національності від цього вона ж не перестала бути польської національності, чи не так?

Відповідь на це запитання я ніде не знайшов, тому вирішив звернутися за роз'ясненням до консульства на що отримав запрошення приїжджати з усіма документами до консульства на співбесіду. Звісно що це не є гарантією того що документи, які у мене є, підійдуть консулу в якості підтвердження польського походження. Документи, які вдалось мені розшукати це: архівна довідка про хрещення прабабки в костелі, довідка про репресію прадіда із вказанням польської національності, довідка про хрещення батьків моєї прабабки в костелі та довідка про їх шлюб у костелі.

Також не забудьте, що крім підтвердження походження вашої прабабаки і прадіда вам потрібно буде ще довести що ви їх правнук/правнучка. Для цього потрібно буде підготувати всі документи які відслідковують шлях від ваших пращурів до вас (наприклад свідоцтво про народження прадіда, прабабки. Свідоцтво про шлюб прадіда та прабабки. Свідоцтво про народження вашого тата/мами. Якщо була зміна прізвища то і свідоцтво про шлюб. Ваше свідоцтво про народження. Якщо міняли прізвище - то ще свідоцтво про шлюб).

Якщо у вас виникають якісь запитання щодо підтвердження польського походження - запитуйте в коментарях.

63 коментарі :

 1. Знаю, що мої прабабка і прадід були поляками, і прізвище у нас польське. А от документів де б написано слово "поляк" не найшов - читав на багатьох сайтах що треба саме документи з вказанням національності - інші кажуть не проходять. В архів написав щоб дали довідку про хрещення в костелі, але поки не відповідають.... Що порадите робити далі?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Їхати в архів і шукати потрібну інформацію самостійно. Потім збирайте наявні документи, записуйтесь на співбесіду - а там вже консул вам скаже чи підходять документи, чи потрібно ще якісь додатково пошукати

   Видалити
 2. Чи підійде на Карту Поляка свідоцтво про народження з польського загсу, де написано що моя бабуся полячка, чи потрібне ще свідоцтво про шлюб?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Свідоцтво підійде, але Вам потрібні будуть ще документи, які підтверджують що саме Ви внук бабусі, тобто: свідоцтво про шлюб бабусі, свідоцтво про народження одного з Ваших батьків, свідоцтво про одруження Ваших батьків, Ваше свідоцтво про народження.

   Видалити
 3. Отримали з польського загсу відповідь що знайшли свідоцтво про народження бабусі, і нам дали номера банківського рахунку як оплатити, але не знаємо як забрати це свідоцтво, листом нам мабуть не пришлють?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. З польськими загсами не мав справи. Але чому не пришлють? Міжнародна пошта ж працює. Українські архіви документи пересилають по пошті, думаю що і польський загс може відправити.

   Видалити
  2. добого дня.цікавить чи вам прислали свідоцтво про народження. бо в мене такаж ситуація. дякую.

   Видалити
 4. Моя бабуся народилася у Польщі у 1920 році, національність стали вказувати лише з 45 р. Чи підійде на Карту Поляка свідоцтво де написано що вона римсько-католицького віросповідання? А якщо ні, то що робити далі?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Має підійти свідоцтво про хрещення в костелі. Але як показує практика багато що залежить від консула - одні приймають архівні довідки про хрещення в костелі, інші вимагають документ де була б вказана національність. Ще перевірте погосподарську книгу того населеного пункту, де жила бабуся - там вказується національність. Збирайте наявні у вас документи, готуйтесь до співбесіди та записуйтесь на прийом до консула. Якщо якісь документи консулу не сподобаються то він вам скаже що ще потрібно додати.

   Видалити
 5. Odpis skrocony aktu urodzenia бабці і моєї мами підійде

  ВідповістиВидалити
 6. З моїх документів є свідоцтво про шлюб діда і баби у костелі, оригінальних метрик нема натомість скорочені акти про народження діда і тата у Польщі в 1911 і в 1941 роках, з польського архіву, в документах національність не вказана. Чи можна пробувати подавати такі документи ?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. У мене також є свідоцтва про хрещення в костелі прабабки та про шлюб у костелі прабабки та прадіда. Писав листа консулу із запитанням чи підійдуть такі документи - отримав відповідь що потрібен документ де вказана національність. Спробувати можна - якщо в консульстві відмовлять у прийомі документів - то вже будете знати напевно що вони не підходять.

   Видалити
 7. Доброг дня!
  Я хотів би розшукати документи свого діда, але оскільки ситуація комплексна, вирішив звернутися до професіонала.
  Якщо вам не складно, ми б могли сконтактуватися по імейлу. Ropetskyy.sev@gmail.com
  Дякую!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день! Я не є професіоналом в пошуку документів - тільки для себе шукав. Якщо є запитання - пишіть тут - якщо буду знати то підкажу відповідь.

   Видалити
 8. Доброго дня. Чи підійде для підтвердження польського походження децизія з воєводства подкарпатського,в якій вказано, що мій дідо при народженні мав обивательство польське??? що писати в вньоску в графі обивательство діда? Польське? Чи потрібно свідоцтво діда для підтвердження родинних зв'язків? Чи вистачить мами+ про шлюб+ моє?дякую

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Як так швидко отримали карту? Поділіться вашою історією

   Видалити
 9. доброго дня в мене з документів є тільки виписка з Львівського архіву про переселення моєї бабусі з старшими родичами з Польщі на Україну де зазначено тільки їхні роки народження і площа землі яка їм належала а ще є копія паспорта бабці де написано місце народження Польща але національності немає що робити дальше щобподати на КП.чи це неможливо з такими документами

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день. Наскільки я знаю консул вимагає документ, де явно вказана національність - якщо ваша бабуся жила в Польщі то це не обов'язково що вона була польської національності. Спробуйте ще пошукати в архівах, щоб був документ із вказанням національності

   Видалити
 10. Добрий день! Якщо прабабця з бабиної сторони і прадідусь з ділової сторони мають польські корні (це по маминій лінії) цього достатньо буде щоб довести польське походження? Дякую.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Так, якщо у вас є документ, в якому записана національність "поляк" та "полька" то достатньо

   Видалити
 11. День добрий!Моя бабця полька,але документів немає ніяких,що засвідчують її походження,хоч у Польщі ще жива її сестра,з якою вони спілкуються!Чи може це якось допомогти?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день! Так, може. Дізнайтеся у сестри бабці які у неї є документи з вказанням національності (її документи або документи її батьків). А вже потім рухайтесь далі

   Видалити
 12. Є воєнний діда де пише шо поляк(все на польській мові)...а в свідоцтві про народження тата пише шо дід українець..можу з таки документами подаватись на карту поляка???

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Можете! Для підтвердження підходить документ, в якому вказана національність "поляк"

   Видалити
 13. доброго вечора. Проходив співбесіду вчора в консульстві, все пройшов, приналежність підписав, але один документ пані консулу не дуже був переконливий і сказала, що можливо буде їхати в Люблін до воєводи по децизію для підтвердження громадянства. тоді, то буде доказом громадянства прабабусі 100 відсотків, а зараз 50/50. Ви не підкажете, що це таке децизія і з чим його " їдять"??? наперед, дякую)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день. Децизія - це є рішення. Наприклад децизія консула може бути або видати вам Карту або не видавати. На скільки я зрозумів - консул хоче передати ваші документи про підтвердження польського походження до воєводи, а воєвода вже винесе рішення чи підходять вони чи ні.

   Видалити
 14. Привіт.
  Всі мої докази базуються на витягу з Господарської книги.
  Починаю в Хронологічному порядку
  Прапрабабуся Гувер Марія Вікентівна рік народження 1878. Національність полька ( Мати Павлішина Франца, мого прадіда)
  Прадід Павлішин Франц Павлович 1904 Національність поляк ( Син Гувер Марії, Прізвище Павлішин іде від його батька Павла)
  Прабабуся Павлішина Анна Антонівна (дружина Павла Павлішина)1906 Національність полька
  Бабуся Павлішина Софія Франківна 07.04.1930 ( Полька) від 1954.... і до 1966 року включно йде Павлішина, в 1966 вона виходить заміж за Притулу Івана ( українець), і стає по чоловікові Притула Софія Франківна за цей рік в домовій книзі її національність полька і цього ж року народжується моя мати Притула Алла Іванівна 02.11.1966 і в 1967 в записі в домовій книзі на той момент живущі в одному будинку Павлішинна Анна ( прабабуся), Притула Софія Францівна ( бабуся), Притула Алла Іванівна (мати) уже всі записані за національністю Українками.

  По документах я маю
  1. Витяги з подворової книги ( 1952 - 2009рік)
  2. Свідоцтво про смерть моєї бабусі. (07.04.1930-29.10.2016)
  3. Свідоцтво про народження моєї матері
  4. Свідоцтво про шлюб моє матері
  5. Моє свідоцтво про гародження.
  В мене на додачу є довідка з Костелу,що мама в Городку( Хмельницької області ) хрещена, і образок, датований 15.08.1978 про те, що в неї було перше причастя.

  В мене є також, свідоцтво про одруження оригінал, але там вона вказана під прізвищем Гувер....!!! ( Причина для мене не відома, але по більшості офіційних документів, які збереглися бабуся проходить як Гувер( Це прізвище її бабусі, моєї прапрабабусі яка до речі також полька була за національністю)
  Питання 1
  Чи можливо мені подати документи на Карту Поляка у наступному порядку : Виписка з подворової книги, ( Де вказаний перехід Павлішина Софія Франківна на - Притула Софія Франківна ( по чоловікові) і відповідно моя мати має дівоче прізвище Притула, а далі виходить заміж за мого батька, і відповідно в мене прослідковується приналежнісь)
  Питання 2
  Чи є сенс подавати документи з оригіналом свідоцтва про народження і пробувати довести, що це одна й та ж людина?
  Дякую, за виділений час.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Привіт! Я так зрозумів, проблема в тому, що з невідомих причин в свідоцтво про одруження вашій бабці вписали інше прізвище. Спробуйте звернутися в РАЦС, де видали це свідоцтво із запитом про зміну прізвища - можливо ваша бабуся офіційно міняла прізвище. Ви написали що у вас є документи по прабабусі та прадіду, де вказано що вони поляки - подавайте ці документи, як докази вашого польського походження. Бо справді, якщо будете подавати докази тільки по бабусі, то консул запитає її свідоцтво про народження чи свідоцтво про народження вашої мами, а прізвище там не буде відповідати дійсності - тоді зрозуміло що у консула виникнуть питання.

   Якщо ви плануєте подавати документи з оригіналом свідоцтва про народження то як плануєте доводити що це одна й та же людина?

   Я б діяв по першому варіанту, який ви вказали (Питання 1) - якщо консулу не сподобаються якісь документи, він вам скаже що ще потрібно донести. А ще я б порадив вам зробити родове дерево, та взяти його на співбесіду, щоб консулу було зрозуміліше хто є хто у вашій родині.

   Видалити
 15. Доброго дня!підскажіть будь-ласка в мого чоловіка дідуся записали українцем а його рідного брата поляком чи можемо ми пробувати доказувати що є якесь коріння польське заздалегідь спасибі)))

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. На мою думку, можете. Батьки-поляки часто записували своїх дітей українцями, щоб уникнути переслідування. Шукайте свідоцтво про народження дідуся, про одруження, інші документи, які зможете - якщо все ж таки і там ваш дідусь записаний українцем - зберіть всі документи щодо його батьків - можливо там є записи про польське походження. Якщо і це не допоможе - тоді пробуйте доводити польське походження через брата вашого дідуся - зберіть всі документи, які доводять що його брат справді його рідний брат та документи, щодо вашого чоловіка. Якщо якісь документи не влаштують консула - то він вам про це зразу скаже. Так що пробувати варто.

   Видалити
 16. Добрий день.Моя бабця полька.В свідцтві про народження рідної сести мого батька так і записано(народжена 1936року.)Мій батько народжений 1943 і в його свідоцтві такий запис відсутній.Як мені доказувати родинний звязок через суд чи можливо є інший спосіб.дякую.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Уточніть питання: у свідоцтві про народження вашого батька не вказана національність його батьків чи вказана "українці"? Якщо національність взагалі не вказана то зверніться до РАЦСу, де видавалось свідоцтво - національність могли просто не вписати в свідоцтво,але вона буде вписана в книгу реєстрації. Також перевірте погосподарські книги того населеного пункту, де жила ваша бабця - там вказувалась національність

   Видалити
 17. Добрий вечір!!
  В моєму свідоцтві про народження написано що мама полька по національності, чи вистачить цього документу чи потрібні ще якісь надавати?,

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Свідоцтва про народження вистачить.

   Видалити
 18. поможіть будь ласка є свідоцтво про народження дідуся вказано що Польща Лубне народився , але національнісь українець, тобто народився в польщі і був переселений. ЯКУ ДОВІДКУ ПОТРІБНО БРАТИ В ЛЬВІВСЬКОМУ АРХІВІ І ЧИ ТРЕБА

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Переселенці не можуть претендувати на Карту Поляка. Шукайте документи де вказана національність "поляк/полька"

   Видалити
 19. Добрий день! Мій дід служив у Войску Польскому (1939р. )є документ,що підтверджує проходження ним під час служби навчання з вказанням номеру і назви військової частини, також є документ бабці про закінчення польскоі школи. Чи достатньо цих документів? Чи потрібно отримувати підтвердження з польських архівів? Дякую.

  ВідповістиВидалити
 20. До попереднього повідомлення: помилився,не 1939 а 1936 року

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий день. Цих документів буде достатньо. Відповідно до закону потрібно документально підтвердити, що одна особа у поколінні батьків або дідусів або ж дві особи у поколінні прадідусів були польської національності, або були громадянами Польщі. Якщо ваш дідусь служив у Войську Польському, отже був громадянином Польщі

   Видалити
 21. Доброго вечора! Мій покійний дід поляк ( його свідоцтво про народження не збереглось), але є свідоцтво про народження його рідної сестри, де вказано, що її батьки (мої прадідусь і прабабуся) поляки. Чи достатнього цього для оформлення Карти Поляка чи потрібні ще якісь документи? Буду вдячна за відповідь!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір, Яна. Так, достатньо. Адже у вас є документ, в якому вказано що ваші прадідусь та прабабуся поляки. Але вам ще потрібно буде надати докази що це дійсно рідна сестра вашого діда, а також те, що то дійсно ваш прадідусь і прабабуся

   Видалити
 22. Знайшов свідоцтво про народження баби, яка народилася 1933р., але видане в СРСР. В графах національністі батьків - пусто, чи можна дописати і чи таке пройде?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Зверніться в архів та отримайте архівну довідку про народження бабусі, там буде вказана національність. Свідоцтво без вказання національності не підійде.

   Видалити
 23. Доброго дня! У мене прадід та дід поляки репресовані, що потрібно щоб попасти до консула.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Візьміть в архіві довідку про репресію та фотокопію сторінки зі слідчої справи вашого діда, де вказана національність. Цього документа буде достатньо для підтвердження польського походження. Також підготуйте повний пакет документів і записуйтесь на співбесіду до консула.

   Видалити
 24. ВІТАЮ! На даний час в пошуках предків. Прошу допомоги розібратись з тим всім.
  Питання: дідусь народжений у 1936 році на території Жидачівського повіту Станіславського воєводства (сьогодні то й же район Львівська область). В свідоцтві дідуся (яке видане повторно у 1955 році) в національності обох батьків (тобто моїх прабабусі і дідуся) стоїть прочерк. Чи на підставі тих даних як можна підтвердити що вони були поляками і чи виникає з того що мій дідусь був польським громадянином(так виникає з тодішнього права про громадянство)? Даних про народження моїх Пра,- немає. Є перша згадка про шлюб в грекокатолицькій церкві, де їхні прізвища записані польською, а свідків українською. Буду вдячний за будь-яку підказку.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Спробуйте звернутися в архів та попросити фотокопію сторінки з книги реєстрації, де є запис про народження вашого дідуся. Там має бути вказана національність його батьків. Також варто спробувати переглянути погосподарську книгу того села, в якому жив ваш дідусь - там також вказувалась національність

   Видалити
 25. Вітаю! У свекрухи в свідоцтві про народження записано Люблін, національність не зазначена. Є документи про майно і землю. Їхню сім'ю вислали в 1945 в Запоріжжя. Чи може мій чоловік претендувати на карту поляка

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Шукайте документи, де вказана національність. Факт народження в Польщі не вказує на національність.

   Видалити
 26. Доброго вечора.Збираю документи на карту поляка,замовив довідку із обласного архіву (дід хрестився в римо-католицькому костелі),маю діда свідоцтво про народження(копія,перевидана в 1983 році,там національність відсутня,напроти його батьків національність прочерки),маю діда військовий квиток виданий 1963 році УРСР де вказана національність поляк,маю своєї мами свідоцтво про народження де вказано національність її батька(мого діда) поляк.Єдина з чим склались проблеми це довідка про смерть.Оригінал не можу віднайти,а в РАГСі нову не видають тому що у їхніх документах про смерть у діда зроблена помилка у прізвищі,замість букви и написана буква е.Скажіть будь-ласка чи потрібна довідка про смерть для подачі документів на карту поляка???

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Потрібен, в першу чергу, документ, в якому вказана національність "поляк" - у вас є такі документи. Також потрібно документ, який доводить що це ваш дід - тобто свідоцтво про народження вашої мами і ваше свідоцтво про народження. Довідка про смерть діда непотрібна.

   Видалити
 27. Автор видалив цей коментар.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Доброго вечора.Скажіть будь ласка у мене е свідоцтво про народження і свідоцтво про хрещення пра бабусі польске.Які документа ще потрібні щоб зробити карту...

   Видалити
  2. Добрий вечір. Потрібні документи, в яких вказана національність. Якщо пра - то потрібні документи і для прабабусі і для прадіда

   Видалити
 28. Доброго дня! Моя баба була полячкою, є свідоцтво про народження - оригінал. Також збереглися копії документів як їх переселяли до України і вони залишили будинок по зазначенному адрусу. Я зараз в Польші, підскажіть до кого можна звернутися за підтримкою, та чи я можу претендувати на щось, з чого починати робити карту поляка ,єдине польської мови не знаю. Дякую

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Відповідно до Закону про Карту Поляка, переселенці з Польщі до України не мають права на отримання Карти Поляка.

   Видалити
 29. Доброго дня. В мене поляки прадід та прабабуся. Народилися в Польщі обидва. Прадід репресований в Ленінграді за польським списком. Прабабусю зіслали в Казахстан, в 1955 реабілітували. Я отримала з російських архівів довідки, де вказано поляки. Цього достатньо чи потрібно замовити додатково з польських архівів?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір. Так, думаю що російських довідок, де вказана національність ваших прадідуся та прабабусі буде достатньо. А де ви проживаєте? В Україні чи в Казахстані? Якщо в Казахстані то почитайте Закон про репатріацію поляків. Згідно нього ви можете отримати візу та перебратись на постійне проживання до Польщі.

   Видалити
 30. Добрий день! В мене по паспорту рідний дід був українцем, але рідна сестра мого діда по паспорту полька. Мої батьки українці по паспорту. Чи є хоч якийсь шанс отримати карту поляка?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добрий вечір! Шанс є, якщо знайдете будь-який документ, в якому вказана національність вашого діда "поляк", або національність ваших прабабусі та прадіда. Якщо сестра діда полька, то значить десь є документи що і дід польської національності або його батьки. Шукайте свідоцтва про народження діда та сестри діда. Шукайте записи в погосподарських книжках того населеного пункту де жив дід та його сестра. Шукайте в архівах. Щось та й знайдете.

   Видалити
 31. Доброго дня.В свідоцтві про одруження прадіда і прабаби вказана національність поляк,полька.В свідоцтві про народження діда національність батьків не вказана.Іще гірше...змінена одна літера в Прізвищі..причому у всіх..батьків і дитини...Мій батько і я на прізвищі діда зі зміненою літерою).Чи є шанс щось довести?

  ВідповістиВидалити

УВАГА!!!
Я коментарі не модерую - але весь спам буде видалятись. Якщо даєте якесь посилання то слідкуйте щоб воно було в тему статті. Дякую.