пʼятниця, 17 квітня 2015 р.

Запит в архів на карту поляка

Для початку читаємо що таке Карта поляка.

Отже, якщо ніяких документів, що підтверджують польське походження, вдома ви не знайшли - тоді настав час працювати з архівами. В районних архівах потрібної інформації не знайдете - коли на початку своїх пошуків я звернувся до місцевого архіву то отримав відповідь що у них документи тільки після 1944-го року та й те в більшості випадків тільки статистична інформація по підприємствах району. Отже нам потрібні, в першу чергу, обласні архіви. Сайти обласних архівів дуже легко знайти ввівши відповідний запит в пошуковик. 

Далі є два варіанта, якщо архів недалеко то можна самому їхати і працювати з документами в читальному залі. Якщо ж їздити немає можливості - тоді можна надіслати запит на отримання необхідної інформації через електронну пошту. 

Що шукати? В першу чергу це архівна довідка про народження, хрещення, шлюб, репресію. У моїй родині поляки були по маминій лінії. Бабуся народилася в радянські часи і у її свідоцтві про народження вказана національність "українка", а також національність батьків "українці". Такий документ не підходить. Бабуся до війни навчалась в польській школі, якби залишився якийсь документ, підтверджуюючий цей факт, цього було б досить - але ніяких документів не збереглось. Така ж сама ситуація виявилася і з погосподарськими книгами - в 1950-х роках в тому селі де жили бабуся і прабабуся уже всіх записали українцями. 

Тому потрібно йти далі і шукати підтвердження національності прабабусі та прадідуся. До 1917 року національність не вказувалась - але в Законі про Карту поляка записано що підходять свідоцтва хрещення та шлюбу. Саме такі довідки я і замовляв у Вінницькому архіві.

Зауважу, що для того щоб пришвидшити отримання необхідних довідок та зберегти час, спочатку потрібно скачати та переглянути каталог метричних книг потрібного вам архіву по тому населеному пункті де жил ваші прабабка та прадід. Посилання на такі каталоги легко можна знайти або на сайті архіву або просто ввівши пошуковий запит, наприклад "Каталог метричних книг державного архіву Вінницької області". Далі в каталозі шукаємо римо-католицьку церкву потрібного населеного пункту та дивимось чи є там потрібні вам роки народження та шлюбу. Якщо є - то вам пощастило, бо буває і таке що метричні книги за якісь роки не збереглися, або були вивезені до Польщі, або зберігаються в іншому архіві (наприклад сусідньої області).

Потім пишемо до архіву електронного листа де вказуємо наступне:
вказуємо до якого архіву звертаємось - наприклад Директору Державного архіву Вінницької області
вказуємо своє прізвище, ім'я, по батькові, свою адресу та засоби зв'язку

У листі просимо видати архівну довідку про хрещення в костелі ... (вказуєте прізвище, ім'я, по батькові вашого прадідуся (прабабусі), рік народження (якщо точно рік не відомий то можна вказати приблизні роки від ... і до ...) місце проживання, віросповідання.)

Потім пишемо що дана довідка потрібна нам для підтвердження польської національності. Також просимо відправити дану довідку на нашу поштову адресу, а копію на електронну адресу. І в кінці листа вказуємо поточну дату, своє прізвище та ініціали. Відправляємо даного листа на електронну адресу архіву. 

Мені приблизно через тиждень надіслали на електронну адресу рахунок, який треба було заплатити за довідку - 56 грн. Я оплатив рахунок в банку, відсканував квитанцію та відправив в архів - на другий день отримав електронний варіант довідки, а через декілька днів - оригінал довідки з підписами та печаткою на домашню адресу.

Це щодо роботи Вінницького архіву - яка ситуація в інших архівах невідомо. Наприклад в Хмельницькому архіві відповідають дуже довго. Я надіслав запит на отримання довідки ще в лютому і до цього часу ніякої відповіді. Мій запит отримали - бо написали щоб очікував відповіді... Але ж це дуже довго, вже 2 місяці пройшло.... Одже якщо вам потрібна буде інформація з Хмельницького архіву то краще їдьте до них і в читальному залі працюйте з метричними книгами самостійно. Тільки не забудьте попередньо подзвонити в архів, взнати розпорядок роботи читального залу та порядок доступу до архівних матеріалів.

Щоб не пропустити нову інформацію підписуйтесь на оновлення блогу через RSS або електронну пошту

30 коментарів :

 1. По Хмельницькому - підтверджую. Вислали рахунок - заплатив 16 грн. - і тиша - ніякої відповіді чи знайшли щось чи ні. Що далі робити?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Спробуйте написати або зателефонувати в архів, може щось проясниться. Ну або приїхати і шукати потрібну інформацію самостійно

   Видалити
 2. Автор видалив цей коментар.

  ВідповістиВидалити
 3. Підкажіть, будь ласка, звертаючись у Варшавський архів для отримання інформації про предків, лист (емейл) потрібно писати винятково польською мовою? І чи можна у довільній формі?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Автор видалив цей коментар.

   Видалити
  2. Вікторія, можете мені надіслати форму як звертатися до Варшавського архіву.lud_milla@mail.ru

   Видалити
  3. Вікторія,надішліть мені будь-ласка форму звернення до Варшавського архіву.Дякую. artem.basenyuk2017@yandex.ru

   Видалити
  4. Вікторія. Надішліть будь ласка форму до варшавського архіву
   Maryanamekelyta@gmail.com

   Видалити
  5. Якщо можна і мені надішліть форму звернення до варшавського архіву kshizevska@ukr.net

   Видалити
  6. Якщо можна і мені надішліть форму звернення в Краківський архів...будь ласка.
   ruslana.dodyak@mail.ru

   Видалити
 4. Хмельницький архів дуже повільно відповідає. Мені 4 місяці відповідали. Інформацію не знайшли, гроші не брали. В читальному залі тож не дуже зручно, в один день замовляєш метричні книги, через кілька днів потрібно приходити. Якщо не прийшов то все по новому.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. по Хмельницькому згоден, дуже там все довго. По Вінницькому архіву все зручно та швидко. Поки що найкращий архів по зручності роботи та швидкості відповіді, з якими працював.

   Видалити
 5. Підскажіть яка електронна адреса архіву вінницької області?

  ВідповістиВидалити
 6. Ярославе, таке питання- на карту поляка потрібно доказати польську національність тільки бабусі і дідуся та прадіда і прабабці чи можливо й далі шукати?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Ні, далі прабабки та прадідуся немає сенсу шукати - вже не підійде для Карти Поляка. Для підтвердження потрібно довести польську національність або дідуся або бабусі або прадідуся та прабабусі разом. Все що далі - до уваги не береться.

   Видалити
 7. В зв'язку з тим що звернення до архіву в Польщі набирають популярності:
  Dzien dobry,

  Potrzebuje świadectwa albo uwierzytelnionej kopii z Księgi metrykalne urodzeń i ślubów.

  Moj dziadek ....................................................................... urodził się 10.01.1923 w Szandrowiec.

  ojciec: P.................

  matka: P.........................................


  Do 1934 odrębna gmina jednostkowa, a w latach1934–1945 gromada w zbiorowej gminie Tarnawa Niżna, należącej do powiatu turczańskiego w woj. lwowskim (do 1931 woj. stanisławowskie).

  Gmina Szandrowiec

  Jak mogę zamówić tę kopię?

  Wrocław Jaracza (адреса не знаю точно але мені здаеться краще написати польську, хоча відповіли електронною поштою))
  Dokumenty niezbędne do ustalenia narodowości i obywatelstwa dziadka

  Z wdzięcznością, Viktoriia

  ВідповістиВидалити
 8. Дуже хочу знайти родичів. Мій прадід був польського роду Семен Лешок чи Ляшок. Він був козаком. За словами дідуся його сім’я була заможна, але відмовились від нього коли він одружився на бідній. Проживав в с. Стахорщина Чернігівської області Новгород-Сіверського району

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Як варіант, можете побудувати своє сімейне дерево на сайті MyHeritage. Там є пошук збігів з іншими сімейними деревами, якщо ще хтось десь вносив тих самих людей - сайт вам це покаже. Я так знайшов своїх родичів, зв'язок з якими перервався більше 20 років тому.

   Видалити
  2. Непогана ідея, але я б почав з побудови дерева з усіх родичів, кого знаєте і кого знають Ваші близькі, на сайті Geni.com (безкоштовно, розмір дерева не обмежений), пошуку збігів там, а потім експорту дерева на MyHeritage, Family Search Family Tree та WikiTree. Чим на більшій кількості розмістите, тим більша імовірність, що попадеться хтось, з ким ви родичі.
   Взагілі, з допомогою розпитувань родичів, соціальних мереж та сайту nomerorg я довів дерево до понад 400 осіб. Далі вже треба по архівам шукати...
   А взагалі, цій темі присвячений цілий форум, заходьте: http://forum.genoua.name/viewforum.php?id=275

   Видалити
 9. Допоможіть дізнатися про те де воював в якому батальйоні в роки Великої Вітчизняної Війни 1941-1945 рр. Гусарський Пантелеймон Мартинович 08.08.1903 р.н. Мурованокуриловецького району Вінницької області

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Зазвичай така інформація є на сайті https://pamyat-naroda.ru/ Але про ту людину, яку ви розшукуєте, там інформації ніякої немає. Де ще шукати, не можу підказати

   Видалити
  2. Документи про службу і роботу в радянській армії в часи Великої Вітчизняної війни і перші повоєнні роки, про загиблих і пропавших безвісти – Центральний архів Міністерства оборони Російської федерації. Списки ветеранів ВоВ слід шукати у військоматі місця проживання особи та облдержадміністрації. Сповіщення про загибель можливо віднайти у фондах Меморіальний комплекс "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років".
   Більше тут: http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=1744

   Видалити
 10. Можно ли доказать польские корни мамы, если старшие дети (рождённые до 1946г.) в свидетельсве о рождении-поляки, родители их поляки. А у мамы эти же родители, но украинцы все? И если ехать в Хмельницкий архив, сколько это дней займёт (поиск документов)? Писали, что за несколько дней нужно записаться, они должны подготовить документы.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Если у вас есть документ где родители вашей мамы записаны поляками - то это и будет доказательством ее польского происхождения. Не смотря на то что у вашей мамы они записаны украинцами а у сестер/братьев вашей мамы поляками - это ведь одни и те же люди. К тому же консул понимает что после репрессий против поляков многие начали записываться украинцами. Следующий шаг - это документально доказать что они и есть родители вашей мамы а не просто однофамильцы.

   По Хмельницкому архиву могу сказать только то, что на письменные запросы отвечают очень долго, лучше самому к ним приехать. Знаю что в Винницком архиве нужно наперед звонить и заказывать для просмотра нужные вам документы. Думаю что в Хмельницком так же.

   Видалити
 11. Я хочу зробити Карту Поляка моя бабуся є переселенка, з Ярославського повіту Жешівського воєводства.
  Мені потрібне свідоцтво про шлюб або про народження, де я можу його знайти.
  Зверталась в Дьвівський архів, а там кажуть звертатись в Польський.
  Можете написати сайт польського архів чи закладу який допоможе знайти інформацію.

  ВідповістиВидалити
 12. Допоможіть знайти родичів у Польщі мого прадіда Левка Податі. У нього залишився син в Україні Григорій (це мій дід). Дякую за репост!!!

  ВідповістиВидалити

УВАГА!!!
Я коментарі не модерую - але весь спам буде видалятись. Якщо даєте якесь посилання то слідкуйте щоб воно було в тему статті. Дякую.